Зв’язки з криміналітетом та подарунки у вигляді квартир: родина ексголови СБ Миколаївщини Герсака обростає нерухомістю

Колишній голова Служби безпеки Миколаївської області Віталій Герсак, якого підозрювали у зв’язках з криміналітетом, шалено збагатився з моменту звільнення у 2020 році. Журналістське розслідування з такими тезами було опубліковане навесні цього року.

Подібне, на жаль, давно перестало дивувати, але сам колишній правоохоронець вирішив підлити  олії у вогонь та відповісти на закиди журналістів. Мовляв, оббріхують чесну людину на замовлення влади. В матеріалі нижче читайте, як цією відповіддю Віталій Герсак тільки погіршив ситуацію для себе, і чому це є додатковим доказом того, що пояснити появу статків він не може.

Віталій Герсак все життя працював в правоохоронних органах. Починаючи з карного розшуку у  Вінниці, закінчуючи роботою в розвідці та СБУ. Особливої «популярності» набув на посаді голови Служби безпеки України Миколаївщини. У 2020 році став фігурантом журналістського сюжету, в якому був показаний його чималий автопарк, включаючи тюнінговану Toyota tundra з іменними номерами «GVA» (Герсак Віталій Анатолійович). Також журналісти знайшли у його дружини квартири, паркомісця та салон краси в центрі Києва. Підприємницька діяльність дружини Герсака Юлії не давала можливості купувати все це майно, як і, власне, зарплатня колишнього СБУшника на Миколаївщини.

За цей сюжет Віталій Герсак подав на журналістів до суду, однак справа була закрита без жодного руху.

Того ж 2020 року була зафіксована зустріч Герсака з кримінальним авторитетом Апті Іслангірєєвим, який зараз перебуває у списку «злодіїв в законі», проти яких Рада національної безпеки та оборони України ввела санкції. В квітні 2024 року стало відомо, що «Апті», який є громадянином Росії, було визнано винним в умисному знищенні майна шляхом підпалу та придбанні, носінні вогнепальної зброї без передбаченого законом дозволу. Ленінським районним судом міста Миколаєва кримінального авторитета було засуджено до 6,5 років позбавлення волі.

Місцеві ЗМІ в той же період писали про те, що в Миколаєві намагаються провести експансію так звані одеські злодії в законі. Серед них виділяли уродженця Грозненського району Чечено-Інгушської АРСР Халіда Мусаєва. Мусаєв з серпня 2019 року по жовтень 2023 очолював Федерацію боксу Одеської області. І вгадайте, хто його замінив на цій посаді? Правильно, Віталій Герсак. Тепер він веде активну діяльність в Одесі і, за інформацією експерта свіжого журналістського розслідування, нібито навіть певний час жив в квартирі Мусаєва.Можливо, журналісти і не згадали б про Герсака зараз, аби не його нова діяльність – тепер він громадський діяч, який опікується питанням ветеранів. У серпні 2023 року Герсак створив громадську організацію «Вільні та вірні». Його сторінка у Facebook почала нагадувати передвиборчу кампанію, адже кожен допис проілюстрований якісною агіткою, де Герсак у камуфляжі виступає в ролі експерта з усіх питань. Ось він коментує мобілізаційний закон, а ось уже критикує підвищення тарифів на світло. Словом, все в найкращих традиціях політичної кампанії.
Водночас журналісти проаналізували шалене зростання статків Віталія Герсака, яке не збігається з заробітками. У відповідь на закиди він заявив, що «всі вони засновані на одному єдиному протоколі НАЗК від 2020 року, в якому він припустився помилки і неправильно вказав доходи дружини від підприємницької діяльності». «Я допустив помилку, коли вказував розмір доходів дружини від підприємницької діяльності. Написав, що вона заробила 600 000 грн., а вона сама задекларувала у податковій 796 000, тобто задекларувала та сплатила податків більше, ніж я помилково вказав. Очевидно, що бюджет від цього лише виграв, а не втратив. По-друге, суд у 2021 році офіційно розглянув цю справу, не знайшов у моїх діях жодного корупційного наміру та закрив відповідне провадження», - говорить Герсак.


Дійсно, такий протокол НАЗК є, але його зміст суттєво відрізняється від того,  що говорить колишній СБУшник. В ньому йдеться про те, що недостовірні відомості про активи, зазначені в його  декларації, відрізняються від достовірних на суму 800 948,68 грн. Спеціалісти окремо згадують незадекларовані квартири та паркомісця дружини в ЖК «Французький квартал», а також тюнінговану Toyota tundra, яка хоч і записана на його матір, але перебуває в користуванні правоохоронця.У тій же відповіді на звинувачення у незаконному збагаченні Віталій Герсак говорить, що все майно «набуто непосильною працею його дружини». «Моя дружина вже 15-20 років займається бізнесом і після продажу двох успішних компаній придбала нерухомість у Києві. До того ж, кілька років ще виплачувалася іпотечна банківська позика», - розповідає колишній голова СБУ в Миколаївській області.


Коментарі під публікацією Віталія Герсака у Facebook

Реєстри показують, що Юлія Герсак дійсно була засновницею двох компанії – «Торгова енергетична компанія України» та СГ «Агропромінвест Україна». Першою вона керувала з червня 2016 року по 2017-й. Тобто фактично менше року, а отже, навряд чи саме ця компанія принесла дружині експравоохоронця кошти на квартири та машиномісця в Києві. Другу компанію взагалі нікому не продавали, адже кінцевим бенефіціаром СГ «Агропромінвест Україна» залишається син Герсака Кирило.


Звісно, дружина ще має ФОП з надання послуг перукарням та салонам краси, втім форма управління ним не передбачає шалених заробітків.

Тим не менш, з моменту звільнення з СБУ до сьогодні майновий стан родини Герсаків покращується з кожним роком. Причому має певні ознаки «відмивання коштів», адже нові придбання оформлюються не договором купівлі-продажу, а договорами дарування.

Згідно з випискою з Реєстру речових прав, Юлія Герсак у лютому 2021 року отримала у подарунок дім та дві земельні ділянки у Вінницькій області - в селі Мар’янівка.


В липні 2021 року дружина Віталія Герсака стала щасливою власницею двох квартир, трьох машиномісць та нежитлового приміщення в одному з найелітніших житлових комплексів Києва «Новопечерські липки». Це майно також оформлене за договорами дарування.


Через два тижні, в кінці липня 2021-го Юлія Герсак в один день купує ще три машиномісця в «Новопечерських липках». І це єдина нерухомість, яка була оформлена договором купівлі-продажу.

Схожі метаморфози з даруванням дорогої нерухомості відбувались і з сином Віталія Герсака Кирилом. В січні 2023 року він отримав у подарунок три земельні ділянки та будинок в Ладижині, і ще одну ділянку в Немирівському районі, що на Вінниччині.

В середині вересня Кирило Герсак отримав право на володіння будинком та землею в смт Теплик. Ці придбання також оформлені за договорами дарування.

Вже в листопаді 2023 року Герсак-молодший отримує в подарунок квартиру на 107 кв метрів і нежитлове приміщення в Одесі. Житловий комплекс пропонує ексклюзивні види на море, тож цілком очевидно, що ця нерухомість не з дешевих.

В цілому жодна нерухомість чи земельна ділянка, право на які отримав Кирило Герсак, не були оформлені як купівля. Всі вони відійшли йому в якості подарунка.

Приблизно з минулого року компанії, які так чи інакше були пов’язані з колишнім головою СБУ Миколаївщини, були переписані на 20-річного сина. І це при тому, що Віталій Герсак в коментарях неодноразово розповідав, що він разом із сином Кирилом, якому на момент початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну тільки виповнилося 18 років, є добровольцями у лавах ЗСУ.

Герсак-старший, за його власними заявами, служить в одному з батальйонів 122 бригади ТрО. Де служить його син, невідомо. Але судячи з останнього фото з його Instagram, служить він на зйомках кліпу.

Кіріл Герсак є реп-виконавцем на прізвисько Flasher. Виконує пісні українською мовою у притаманній для стилю реп манері – дорогі автівки, тексти про «кеш» тощо. Останній кліп, який зараз знімає Кирило Герсак, має назву «В наших домах». На фотографіях зі зйомок він сидить в камуфляжній формі з шевроном громадської організації батька «Вільні та вірні».

Колишнім працівникам правоохоронних органів, чиє фінансове становище активно пішло вгору після служби, давно вже не дивуються в Україні. І, здавалося б, викорінювати цю практику повинні колишні колеги того ж Герсака. Але коли ти після всіх викриттів лукаво вдягаєш камуфляж і розповідаєш, що квартири та автівки – заслуга твоєю дружини, то це виглядає, м’яко кажучи, не по-чоловічому. Тим паче, якщо за тобою закріпилась слава «дружбана кримінальних авторитетів».